Projekt

Här kan du se några av våra pågående och genomförda projekt.

En helt ny trädgård.

Insynsskydd, massor av träd, blommande buskar och ätbart önskades i denna trädgård.

Skärgårdsträdgård med pool.

Integrerat med befintlig natur och nivåer blir det pool och poolhus istället för gräsmatta.

10-tal och pool – absolut!

Natursten, naturstensmurar och noga vald växtlighet för en familj som vill ha en lättskött trädgård där man gillar att hänga.

Romantisk poolträdgård.

Dubbel pergola med svepande blåregn, 12x4m pool, bastuhus med platsbyggt spa, växthus, vindlande stentrappa osv osv. Här är trädgården med extra allt och den anläggs just nu.

Skogsträdgård i skärgården.

Det lilla sommarhuset ska byggas till för mer plats och trädgården behöver bli mer tillgänglig. Mellan nätta träkonstruktioner och skogslika planteringar tar man sig fram i trädgården på stigar av träflis och spänger.

Ny baksida till 50-tals hus.

Nätt poolområde för att matcha hus och omgivning.

Stilrent nybygge.

Här finns ännu inget hus men nu finns en plan. I briefen önskades mycket gräs och öppen känsla men lite skydd från vindar är härligt.

60-tal - tegel, betong och barr.

Stilrent, rena linjer. Befintlig pool med nya umgängesytor.

En trädgård att promenera och dofta i.

Här har växter en stor plats. Dofter, bär, odling och insynsskydd. Men här finns också ett lite hemlig pool och en rejäl pergola för skydd mot solen. En drömmig trädgård.

Egnahemsträdgård varsamt uppdaterad.

Insynsskydd, växthus, odlingsytor, förvaring mm önskade den här familjen. Huset upplevdes stort och entrén var otydlig.